Kominek od zawsze kojarzy się ludziom ze zwęglonym drewnem, ale nie jest to jedyna opcja w zakresie opału. Od wielu lat na rynku możemy znaleźć również brykiet drzewny. Przy obu wariantach należy pamiętać, aby korzystać z opału drzew liściastych. Warto też znać najlepszą technikę wzniecania ognia. Niezależnie bowiem od tego czy posiadasz kominek powietrzny, wodny czy kozę, warto nauczyć się, jak rozpalić w kominku – prawidłowo i bezpiecznie?
Jak rozpalić w kominku – zacznij od opału!
Wspomnieliśmy już, że drewno to nie jedyna opcja! Mamy też brykiet drzewny. Która opcja jest lepsza? Brykiet drzewny jest zdecydowanie bardziej kaloryczny i wydajny w porównaniu z drewnem. Dzięki temu zapewnia dłuższy efekt palenia w kominku. Brykiet to nic innego, jak wysuszone i sprasowane w kostkę odpady drzewne, dzięki temu mamy pewność, że nasz opał jest w 100% suchy, czego nie zawsze możemy być pewni w przypadku drewna. Przy paleniu mokrym drewnem, narażamy nasz kominek oraz cały układ dymowo-kominowy na osadzanie się sadzy i jego niesprawne funkcjonowanie.
Co warto wiedzieć przy rozpalaniu?
Przejdźmy teraz od teorii do praktyki! Poznaj 4 rzeczy, które warto wiedzieć, przystępując do rozpalania kominka:
- Rozpalanie od dołu to obecnie „stara szkoła”. Rozpalając drewno czy brykiet od góry, zwiększasz wydajność i strawność swojego kominka, dbając przy tym o czystość szyby i środowiska.
- Rozpałka nie jest konieczna, ale na pewno znacznie ułatwi proces. Pamiętaj, aby korzystać z podpałek w postaci stałej.
- Za pierwszym razem rozpalanie kominka to mozolna i trudna praca. Jednak wraz z większą częstotliwością palenia w kominku ten proces ulegnie skróceniu.
- Warto również pamiętać, że pierwsze palenia w kominku bywają dość nieprzyjemne w zapachu. Jest to spowodowane wypalaniem się zarówno kominka, jak i układu dymowo-kominowego.
Jak rozpalić w kominku?
Teraz już tylko 5 kroków dzieli Cię od tego by sprawnie, bezpiecznie i szybko rozpalić w Twoim kominku. Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją, a unikniesz wielu problemów!
- Oczyść wnętrze i popielnik kominka z popiołu.
- Układaj opał poziomo, na samej górze tworząc niewielki 'daszek’ pod którym umieścisz podpałkę.
- Podpal podpałkę i umieść ją pod wcześniej utworzonym 'daszkiem’ z opału.
- Zamknij drzwiczki i poczekaj aż opał stopniowo zajmie się ogniem.
- W kominku płonie ogień? Teraz możesz cieszyć się ciepłem oraz widokiem!
Pamiętaj także czego nie robić rozpalając kominek! Dzięki temu unikniesz wielu zagrożeń i szkód, które wynikają z niewłaściwej eksploatacji kominków. Pod żadnym pozorem nie wolno palić śmieci w kominku, w tym szczególnie tworzyw sztucznych. Takie działania nie tylko mogą zaszkodzić prawidłowemu działaniu Twojego kominka, lecz przede wszystkim dym pochodzący ze spalania takich materiałów, znacząco zanieczyszcza nasze powietrze. Bądź Eco! Nie pal śmieci!
Kiedy i jak usuwać popiół z kominka?
Pierwszą zasadą, którą trzeba się kierować przy czyszczeniu kominka, jest pewność, że jest on zimny i nie zostały w nim żaden elementy żarzące. Popiół zgarniamy szufelką i miotełką z osprzętu kominkowego i wyrzucamy odpowiednio zabezpieczając odpady. Jeśli posiadasz kominek z popielnikiem, wystraszy zagarnąć wszystko do jego wnętrza i pozbyć się całości z pojemnika. Szybę czyścimy przy użyciu odpowiednich preparatów, dostępnych w branżowych sklepach oraz najlepiej bawełnianej ściereczki. Należy pamiętać, że szyba musi być bezwarunkowo zimna, w przeciwnym razie, może uleć ona zniszczeniu.
Leave a reply